Thursday, 1 October , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹
شناسه خبر : 2954
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : 19 می 2020 - 1:17 | ارسال توسط :

بانک مرکزی وابسته و عقب مانده

بازار ارز مدتی است که دوباره دستخوش نوسانات و رشد عنان‌گسیخته شده و پرواضح است که این نه اولین بار است و نه آخرین بار خواهد بود. اما آنچه در این میان قابل توجه است، خونسردی مدیران ارزی کشور در برخورد با این وقایع است و این شبهه را در ذهن متبادر می‌سازد که آیا مدیران اجرایی کشور، توجهی به تبعات ناشی از این نوسانات و افزایش قیمت‌ها دارند یا خیر؟
بانک مرکزی وابسته و عقب مانده

از عملکرد آنها بر می‌آید که تبعات اقتصادی و اجتماعی که از تکانه‌های ارزی بر پیکره جامعه وارد می‌شود، چندان مورد توجه مدیران بازار پول کشور نیست و این عدم تعادل بازارهای ارزی یا برای آنها عادی شده و یا برای آنها منافعی در پی دارد.
پیش از این نیز بارها گفته بودیم که پیش‌بینی بازارها و رصد اتفاقات و سناریو‌نویسی برای این اتفاقات، از علوم جدیده و غریبه نیست که آنرا خارج از دانش مدیران بدانیم. پس تنها گزینه‌هایی که برای تحلیل رفتار مدیران پولی بالاخص بانک مرکزی باقی می‌ماند، همان عدم اهمیت این موضوع و یا نافع بودن این موضوع است.
رئیس کل بانک مرکزی بازهم طی یادداشتی در فضای مجازی نوشت که ثبات به بازارها بازخواهد گشت و گفت: مردم و فعالان اقتصادی پشتیبان اصلی تلاش بانک مرکزی باشند.
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: وضعیت امروز بازارها در اقتصاد کشورمان حتماً سخت‌تر از مرداد و شهریور ۹۷ نیست. در آن روزها با شروع و تشدید تحریم‌های آمریکا، بازارهای ارز، سکه و سایر دارایی‌ها به شدت به هم ریخت و نرخ دلار در بازار به رقم‌های بسیار بالا رسید. وی افزوده است: با مدیریت بازارها و تدابیری که به کار گرفته شد، علیرغم تمامی مشکلات در مدت دو سال گذشته، ثبات نسبی بازارها در نرخ‌های بسیار پایین‌تر ارز، برقرار و رشد اقتصاد غیرنفتی در اواخر سال ۹۸ مثبت شد.
از سویی طی دو سال اخیر هیچ ثباتی حتی ثبات نسبی هم در بازار ارز حاکم نبوده است که آقای همتی از آن دم می‌زند و از سوی دیگر چقدر خوب خاطره ایشان تحولات و تکانه‌های شدید قیمتی را طی تقریبا دوسال قبل به یاد می‌آورد که چه بر سر مردم، اقتصاد، فعالیت‌های اقتصادی و وضع معیشت مردم آمد، اما باز هم ایشان امیدوارانه و با یک گام عقب‌تر منتظر نشسته تا این اتفاق بیفتد و دلالان و سوداگران این بازار، همه هنر خود را به نمایش بگذارند تا ایشان و مجموعه عریض و طویل تحت مدیریتشان به خود بیایند و سیاستی تدبیر کنند تا بازهار ار از تب و تاب بیندازند. اما همه ما و البته آقای همتی و مدیران بالادستی ایشان خوب میدانند که تیری که در رفت، به شست باز نیاید، و وقتی قیمت ارز مرجع بازار یعنی دلار آمریکا از حدود ۱۳ هزار تومان به ۱۷ هزار تومان میرسد، اثرات خود بر قیمت‌های دیگر را می‌گذارد و تلاشهای آقای همتی و دوستان مانند آب در هائن ک.فتن است برای مردم.
از سوی دیگر آقای رئیس‌کل و صد البته مدیران بالادستی او گویی مردم را به مسخره گرفته‌اند و قیمت ارز را بعد از صعودی ۴ هزار تومانی، یکهزار یا یکهزار و ۵۰۰ تومان ارزان می‌کنند و سینه سپر می‌کنند که ما طرحی نو درانداختیم و ثبات را به بازار برگرداندیم و قیمت ارز را پایین آوردیم. اما مردم به خوبی می‌دانند که قیمتهایی که بالا رفتن نرخ دلار بالا رفت دیگر پایین بر نخواهد گشت و همه آمنارهایی که در رسانه اعلام می‌کنید تنها یک نمایش مضحک است.
بر من پوشیده نیست که آقای همتی بعد از نوشتن این جملات در فضای مجازی، در خلوت خود چه حسی دارد، اما این سخنان را بارها از زبان وی و مدیران قبلی بانک مرکزی شنیده‌ام و شاید اگر همین منوال برقرار باشد، از مدیران آتی بانک مرکزی هم بشنوم.
آقای همتی، گاهی افزایش نرخ ارز را ناشی از تحریم و شرایط اقتصادی حاکم می‌خواند، گاهی کرونا را بهانه می‌کند، گاهی افزایش نرخ برابری دلار در بازارهای جهانی را علم می‌کند، اما یکبار شفاف نمی‌گوید که افزایش قیمت ارز در بازار آزاد به نفع دولت است و یا صادقانه ضعف مدیریتی خود و همسنگرانش را اذعان نمی‌کند.
مدتهاست که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال طرحی برای استقلال بانک مرکزی هستند و سالهاست که کارشناسان و اقتصاددانان بانک مرکزی مستقل را از سکوهای جهش اقتصاد کشور به سوی پیشرفت بر‌می‌شمارند، اما تا امروز که محقق نشده و با توجه به دست‌اندازیهای دولت‌ها به منابع بانک مرکزی و نقش همیاری که بانک مرکزی در پوشش کسری بودجه‌ها و رفع و رجوع کردن نقصان‌های اقتصادی دارد، بعید است بانک مرکزی مستقل را به چشم در این کشور ببینیم، مگر اینکه دولتی انقلابی پا به عرصه بگذارد و عنان به کف گیرد و ما را ز دست این سیاسیون کهنه‌کار برهانند.

نویسنده : سید صالح هاشمی | منبع خبر : جمهور
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.