Thursday, 9 April , 2020
امروز : پنج شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹
شناسه خبر : 1944
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶ | 94 بازدید |

راه حل اروپایی

همچنان راه حل اروپایی بهترین راه حل بحران تحریمها در ایران است. از کانال روسیه می توان وارد بازار نفت اروپا شد و به آمریکا نشان داد که نمی تواند نفت ایران را از بازار جهانی خارج کند و جای ایران را به عربستان و امارات بدهد.
راه حل اروپایی

ایران به عنوان بزرگترین دارنده منابع گاز و دومین دارنده منابع نفت جهان(درباره این آمار بیانها فرق می کند و در آن اختلاف نظر هست) از بازار قابل حذف نیست. گرچه که برخی به شدت در تلاش اند تا ایران را از بازار اروپا حذف کنند و همداستان با آمریکا و صهیونیستها به این میدان آمده اند و با دستکاری در موضوع برجام در جهت منافع آمریکا تلاش می کنند اما خود اروپایی ها هم می دانند که نفت ایران را از اروپا نمی توان دریغ کرد. مانند گاز و برق ایران است که عراقیها می دانند جایگزینی برای آن ندارند و برای همین هم هست که آمریکا مدام در دوره های سه ماهه معافیتهای عراق را تمدید می کند.
برجام سندی است که تاکنون میان ۶ کشور اعمال می شده است و اگر حالا میان پنج کشور در جریان باشد دلیلی بر اصالت نداشتن آن نیست. این موضوع را باید خود ما جدی بگیریم تا بقیه دنیا هم آن را جدی بگیرد. آنها که به محض پیش آمدن هر مساله ای از خروج از برجام سخن می گویند در حقیقت معتقد به همان رویه غلطی هستند که آمریکا دنبال کرد.
آنها که می گویند ما دوباره به سرعت موفق شدیم یا می شویم که سوخت هسته ای را چه کنیم و … در حقیقت به آمریکا مجوز می دهند که حرفهایش را درباره نوع قرارداد با ایران به کرسی بنشاند. چرا اینقدر در اعمال این شیوه های غلط در دیپلماسی عجله داریم؟
این رویه های غلط را باید کنار گذاشت. می توان به راحتی ردپای جاسوسان را در ماجراهای مربوط به برجام دید. آنها سعی می کنند نظر آمریکا را به کرسی بنشانند. خود آمریکاییها باوجود فشار حداکثری که بر ایران اعمال کرده بودند وقتی در قبال عراق و تامین منابع انرژی آن کشور به مشکل برخوردند بلافاصله زاویه ورود خود را عوض کردند و بی سر و صدا به عراق سه ماه معافیت دادند. آن وقت ما خودمان به زور اصرار داریم اروپا را در کنار آمریکا قرار دهیم.
رفتار غیردیپلماتیک آمریکا در قبال چین و روسیه آنها را به طور کامل از آمریکا جدا کرده است. به نحوی که بزودی دلار از بسیاری از مناسبات اقتصادی با این دو کشور حذف می شود و این ضربه بزرگی به اعتبار آمریکا خواهد بود. اما در ایران متاسفانه آنها که علیه آمریکا شعار می دهند و به نفع آن کار می کنند کم نیستند و شدیدا در حال فعالیت هستند. باید تدبیری اندیشید.

 

http://yon.ir/VEYqd

نویسنده : نيلوفر جمالي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.